Szedettes és sávolyos párnák és dunyhák a Szennai Skanzennek - 2019
A Szennai Skanzen megkeresésére az eredeti tárgyak rekonstrukciója volt a feladat, hogy az interaktív térben használhatóak, kézbevehetőek lehessenek a belső-somogyi szőttesek, így kímélve a múzeális korú darabokat.
A dunyhák sávolyosan szövött felületén meghatározott mértékben, léptékben egyenletesen ismétlődő csíkritmusok adták a díszítményt, melyek jellegzetesek, kedveltek voltak. Két végben szövődtek, majd a hosszanti oldalukon középen és a szélén kerültek összevarrásra. Az eredeti darabok gombbal záródtak, így ennek megfelelően csigahéj gombok kerültek a szőttesekre.
A párnák egy része szintén sávolyosan szövött "küttővászon", melyek csíkritmusai a párnavégeken sűrűbben, gazdagabban kerültek elhelyezésre. A párnák egy végből készültek, majd félbehajtva összevarrás után a középre szövött főminta kerül a párna "szélére", ami a vetett ágy külső részén látszik.
A két szedettes technikával díszített párna érdekessége, hogy a minták összevarrást követően illeszkednek a párnák gerincén. Itt is jellemző, hogy a vetett ágyon elhelyezett párna szélét díszítették dúsabban. A párnák alapszövete sávolyos, a szedettes résznél vászon az alap. A párnahuzatok is csigahéj gombokkal záródnak.
A terítő a hagyományos paraszti asztalneműk közül a rétesnyújtó abroszt idézi. Fehérített len alap vászonban egyszerű vörös csíkritmus ismétlődik egyenletesen a felületen, mely gyakori a somogyi síkfejtős szőtteseken.